Ile lat ma twoja dusza?

 

Ostatnio przypatrywałam się dzieciom, które bawią się z entuzjazmem, uczą się języków z pasją i z zaciekawieniem, cieszą się z drobiazgów codzienności: z ulubionych cukierków, z ciasta, z jazdy na rowerze. Przyszło mi wtedy do głowy pytanie: ile lat ma moja dusza?

 

 

Dlaczego? Jako dorośli dużo sił i energii wkładamy w rozwój fizyczny, psychiczny, intelektualny, jednak często zapominamy o rozwoju duchowym – o rozwoju naszej wiary. Człowiek stworzony na wzór i podobieństwo Boga posiada nieśmiertelną duszę. O tę duszę trzeba zadbać, zatroszczyć się z mądrością i miłością, albowiem po chrzcie świętym, przez łaskę mieszka w niej Bóg.

 

 

Ile lat ma moja dusza? Dziecko chętnie się rozwija, poznaje otaczające go rzeczy, przyswaja nowe słowa, odkrywa swoje pasje. My, dorośli możemy wiele się od nich nauczyć. Rozwój jest oznaką życia, twórczości, miłości. Jeśli człowiek się nie rozwija, popada w przyzwyczajenia, rutynę, nudę życia.

 

 

Ostatnio zrozumiałam mądrość zawartą w słowach, że o ile rozwijam się w miłości, o tyle wzrastam duchowo. Jeśli uczę się kochać dojrzale i za darmo, to moja dusza kwitnie i odmładza się, a tym samym i cała moja osobowość się odnawia. Szkoła miłości nie jest łatwa, dobrze to rozumiem i doświadczam tego w codzienności. Czasem łatwiej jest zdobyć nowy fakultet na studiach, nauczyć się obcego języka, uczestniczyć nawet w pobożnych rekolekcjach, głosić konferencje – niż kochać. Miłość wymaga spotkania z tym, który jest Miłością, a więc z Bogiem. Te spotkania muszą jednak znajdować praktyczne przełożenie na spotkania z naszymi bliźnimi w codzienności. Potrzeba modlitwy, by umieć przebaczyć zranienie, by poświęcić komuś własny czas, znosić z cierpliwością tych, którzy mnie drażnią, powstrzymać się przed krytyką lub plotkowaniem, nie wycofać się z relacji wtedy, gdy pojawiają się trudności, powiedzieć prawdę pomimo lęku przed odrzuceniem. Miłość nie jest łatwa, ale tylko dzięki niej nasze życie może być prawdziwe, tylko dzięki niej możemy żyć naprawdę!

 

 

Ile lat ma więc Twoja dusza?

s.Łucja

1 thought on “Ile lat ma twoja dusza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *