Grzeszna Świętość

 

Znów się pokłóciły. Marta była bardzo praktyczna, zawsze wszystko, co robiła, musiało być wykonane porządnie. To dzięki niej w domu Łazarza nie było bałaganu, a gdy się do niego wchodziło, pachniało czystością i świeżo upieczonymi plackami. Nie lubiła specjalnie rozmyślać nad wyższymi sprawami i chodzenie Marii z głową w chmurach działało jej na nerwy. Szczególnie gdy ta, myśląc o Bogu, upuszczała przypadkiem jakąś misę, co stało się przed chwilą. No dobrze, gdy przychodził Jezus, Marta lubiła przysłuchiwać się temu, co mówił i zdarzało się, że włączała się do rozmowy. Ale kobieta powinna się zajmować domem, a nie tylko słuchać mądrych ludzi czy nawet Nauczyciela. Ech, czy zawsze muszą się o to ścierać?

Maria siedziała przed domem, patrząc na drogę. Dużo w swoim życiu myślała o niebiańskich migdałach. Może za dużo? Może Marta miała rację? Powinna być uważniejsza, bliższa ziemi, swoim roztrzepaniem denerwowała już wszystkich. W sumie czasem miała wrażenie, że tylko Jezus ją rozumie… Choć może to złudzenie?

Później, gdy siedziała przy Jezusie, który właśnie przybył do ich domu, zaczęła znów o tym myśleć. Nagle podbiegła Marta i obrażonym tonem rzuciła:

Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła*.

Jezus popatrzył na nią z jakimś figlarnym błyskiem w oku. Marta miała wrażenie, że się z niej śmieje.

Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.

Marta czuła, że została pokonana. Tylko o jaką cząstkę Mu chodziło? Ale i tak zrobi Mu wieczerzę. Mesjasz też musi jeść.

***

Świętość. Kojarzy się ją z ideałem i z wielkimi cudami. A może nie musi, albo nawet nie może być idealna, tylko ludzka, z kłótniami i błędami, bez fajerwerków? A cuda? Czasem się zdarzają, jako skutek uboczny…

 

*Cytaty (wytłuszczone) pochodzą z Ewangelii św. Łukasza (Łk 10,38–42)

1 thought on “Grzeszna Świętość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *