Powołani do małżeństwa

bride-and-groom-768594_1920

Drogie Panie,

 

dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny temat, który według mnie jest niedoceniany w Kościele. Chodzi mi o powołanie do małżeństwa.

 

Oczywiście, mamy mnóstwo wydarzeń poświęconych rodzinie, relacjom damsko-męskim. Ale małżeństwo jako powołanie jest gdzieś spychane. Mieliśmy ostatnio tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Co chwilę słyszę o Mszach w tej intencji. Ale nigdy nie słyszałem o tygodniu modlitw o powołania do małżeństwa.

 

Druga sprawa: generalizując – kiedy duchowni wypowiadają się o powołaniach, zachęcają do wybrania drogi kapłańskiej czy zakonnej, mówią o tym w taki sposób, jakby był to bardziej wartościowy i bardziej święty wybór. W żadnym wypadku tak nie jest!

 

Po trzecie – kiedy mówi się w Kościele o powołaniu, od razu ma się na myśli wybór drogi kapłańskiej czy zakonnej. I kiedy ktoś tego nie odczuwa, to ,,siłą rzeczy” idzie drogą małżeństwa (sic!). Jakby to był koszt alternatywny; coś, co nam zostało z braku lepszej opcji.

 

Może ja po prostu trafiam tylko na takie sytuacje, ale jeżeli tak jest, to ze mną trafia na takie podejście zbyt wielu ludzi! Jak mamy walczyć o wartość rodziny, skoro w Kościele skupia się na powołaniu do stanu duchownego, a o powołanie do małżeństwa nawet się nie modli?!

 

Większość z nas jest powołana do małżeństwa! Większość! I nie jest to gorsza droga, nie jest mniej święta. Jest równie wartościowa, jak powołanie do kapłaństwa czy do zakonu. Jest to równie piękna łaska od Pana Boga! A jako chrześcijanie powinniśmy dodać – do ŚWIĘTEGO małżeństwa.

 

Jakie były pierwsze słowa Pana Boga do ludzi? Idźcie do zakonu, czy ,,Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, (…)” (Rdz 1,27-28)? Czy da się poznać bardziej tajemnicę Trójcy niż poprzez małżeństwo, gdzie dwoje staje się jednością?

 

Musimy na nowo powalczyć o świadomość w społeczności Kościoła na temat świętości tego pięknego powołania! Zorganizujmy tydzień modlitw o powołania do świętych małżeństw. Namówmy księdza, żeby wraz z warsztatami i kursem przedmałżeńskim zorganizował Mszę w intencji tego powołania. Brakuje nam pięknych i Świętych wzorców rodziny (powoli to się zmienia, np. św. Beretta Molla czy św. rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus – jednak na przestrzeni 2000 lat i porównaniu do ilości świętych kapłanów…).

 

Co możemy jeszcze zrobić? Sami dążyć do tego, aby wzrastać w świętym małżeństwie. Jest to możliwe i jest to również nieodłączny cel naszego powołania. Dbajmy o swój rozwój, następnie o rozwój męża, żony, o święte wychowanie dzieci. Jest to tak piękne powołanie, oparte na miłości małżeńskiej, która uskrzydla wręcz na drodze ku świętości.

 

Jest to trudne powołanie: poza chwilami zwątpienia, musimy zapewnić utrzymanie rodzinie, bezpieczeństwo, opiekę, troskę, rozwój duchowy, edukację; podtrzymywać żar miłości. Mnóstwo wyrzeczeń, ale słodkich, bo z miłości właśnie. Piękne miejsce do stawania się świętym! Miłość małżeńska z natury – zdecydowanie uświęca. Bądźmy tego świadomi. Powołania kapłańskie i zakonne wcale nie są lepsze, nie są bardziej lubiane przez Pana Boga. Małżeństwo jest równie pięknym, równie wartościowym i świętym powołaniem.

 

Szukajmy pięknej miłości i walczmy o powołania do świętych małżeństw. Zaczynajmy od siebie i rozpalajmy do tego innych. Za wzór miejmy Świętą Rodzinę. Módlmy się o to. Podkreślajmy wartość i świętość tej drogi! Przywróćmy jej wartość, stawiajmy na równi z innymi powołaniami. Bądźmy Święci poprzez małżeństwo!

 

Polecam w modlitwie!

Piotr

 

2 thoughts on “Powołani do małżeństwa

 1. Pytanko: jakie konkretnie cechy Świętej Rodziny są dla nas takim wspaniałym przykładem? Bo jak się czyta Ewangelię, to Jezus raczej nie odnosi się do rodziców ze zbytnim szacunkiem :O

  1. Czy mógłbyś podać konkretne przykłady? Bo osobiście nie znam i jestem przekonany, ze takich nie ma 😀

   Co do Świętej Rodziny jako wzoru, podrzucam kilka artykułów:
   http://niedziela.pl/artykul/103016/nd/Swieta-Rodzina-jako-wzor-oddania-sie-Bogu i w ogóle polecam zagłębić się w dzieła Jana Pawła II o tematyce rodziny, tam znajdziesz sporo w tym temacie 🙂

   drugi artykuł, wraz z polecaną literaturą w tym obszarze:
   http://www.rodzinakatolicka.pl/index.php/rodzinakatolickadorosli/31-literatura/4938-wita-rodzina-wzorem-dla-rodzin

   Polecam w modlitwie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *